امولیت ، خواص و کاربردهای آن

امولیت را با نام امونیت نیز می شناسند که حقیقتا یکی از کمیابترین سنگ های جواهر بر روی کره ی زمین محسوب می شود. امولیت متعلق به گروه کوچکی از سنگ های جواهر ارگانیک است که شامل کهربا، مرجان، کهربای سیاه و مروارید نیز می باشد.
امولیت از بقایای پوسته ی فسیلی امونیت عمدتا آراگونیت تشکیل شده است، و این همان ماده ای است که مروارید براق را تشکیل می دهد.
رنگ بسیار جذاب، عقیق مانند، رنگین کمانی معمولا به رنگ های سبز و قرمز هستند، اما رنگ های طیفی نیز یافت می شوند. امولیت درجه بالا نباید ماتریس قابل مشاهده ای از خود نشان دهد.
انتظار می رود که منابع و ذخایر امولیت در طول بیست سال آینده از بین خواهند رفت. امولیت اغلب سطح پوسته پوسته یا «پوست اژدهایی» دارد. این ويژگی در صورتی که از حد مشخص بالاتر رود، از ارزش سنگ امولیت خواهد کاست.

امولیت همچنین با نام «aapoak» برخاسته از یک واژه ی هندی به معنی «سنگ کوچک و خزنده» شناخته می شود.
سایر نام های تجاری عبارتند از gem-ammonite، korite و calcentine . Korite، شرکت بین المللی استخراج معادن و برترین ارائه دهنده ی امولیت جهان با کیفیت گوهر است.
اصطلاح «آمونیت» در ابتدا برای توصیف شکل مارپیچ پوسته های فسیلی بود که شبیه به شاخ های قوچ بودند.

تشخیص امولیت

سنگ هایی مانند لابرادوریت، اسپکترولیت و عقیق که همگی ظاهر مشابهی با امولیت دارند، از نمونه های مشابه این سنگ هستند. با این حال، آمونیت معمولا به راحتی از طریق آزمایشات دقیق متمایز می شود. درخشش امولیت نتیجه ی ریز ساختار منحصر به فرد آراگونیت بوده که آن را از بسیاری از سنگ های جواهر رنگین کمانی دیگر متفاوت می سازد.
معمولا این رنگین کمان ناشی از جذب نور است، اما رنگ آمونیت ناشی از تداخل نور و بازگشت به صفحه ی نازک می باشد، که بخشی از ساختار آلی آراگونیت است. لابرادوریت اغلب به رنگ های آبی و بنفش یافت می شود، در حالی که امولیت به طور معمول به رنگ های قرمز و سبز وجود دارد. لابرادوریت و اپال رنگی در درون سنگ می چرخند و این موضوع در رابطه با امولیت برعکس است.
ساختار قابل مشاهده ی امولیت نیز بسیار منحصر به فرد بوده که سبب تمایز آنها خواهد شد. نمونه های مشابه با توجه به زاویه ی دید معمولا شفاف تا تراشفاف هستند، اما امولیت طبیعی مات می باشد.

خاستگاه و منابع سنگ جواهر امولیت

منابع امولیت در نقاط مختلف جهان وجود دارد، اما در درجه ی اول (بیش از 90٪) در منطقه ای در امتداد دامنه های شرقی راکی کانادا در آلبرتا یافت می شود. در سال 1981 معدن امولیت به سطح تجاری ارتقا یافت و در طول این زمان، کنفدراسیون جهانی جواهرات (CIBJO) امولیت را به عنوان گونه ای رسمی از سنگ های جواهر رنگی معرفی نمود.
در سال 2004، آلبرتا امولیت را به عنوان سنگ منطقه ای خود اعلام کرد و در سال 2007 شهر لتبریج نیز از امولیت به عنوان سنگ جواهر رسمی خود یاد نمود. بهترین ذخایر در کنار رودخانه ای در دامنه های شرقی راکی کانادا قرار دارد. بیشتر معادن تجاری در امتداد رودخانه ی سنت مری قرار داشته و تقریبا 50 درصد از کل امولیت از ذخایر Kainah هند استخراج می شود.
از سال 2003، شرکت معدنی سازگار با محیط زیست، Korite International، تامین کننده ی اصلی امولیت با کیفیت سنگ جواهر در جهان بوده است. جواهرات Seafire در یوتا نیز نمونه هایی از بهترین امولیت با کیفیت سنگ جواهر را تولید می کنند. اگر میزان استخراج فعلی امولیت به همین منوال ادامه یابد، انتظار می رود که معادن امولیت در ظرف 20 سال تخلیه شوند.

خرید و تشخیص ارزش سنگ جواهر امولیت

رنگ امولیت

رنگ امولیت از یک پدیده ی بصری به نام رنگین کمان به دست می آید. رنگین کمان مجموعه ای از نور مشابه به عقیق را در امولیت پدید می آورد. رنگامولیت به زاویه ی نور و زاویه ی دید بستگی دارد. رنگین کمان از تغییرات ظریف تا شدید متغیر می باشد.
امولیت تغییر رنگ کروماتیک همچون قرمز به سبز یا سبز به آبی دارد(دو رنگ). برخی از تغییرات رنگی امولیت به یک گروه رنگ اصلی محدود هستند (تک رنگ). با ارزش ترین امولیت تمام طیف رنگی (طیف رنگی) را تغییر می دهد.

طیف چرخشی، علاوه بر حرکت رنگ ها، ارزش امولیت را تحت تاثیر قرار می دهد. بهترین امولیت رنگ های واضح از یک طیف چرخشی کامل 360 درجه را نشان می دهد. سایر آنها تنها از یک طیف چرخشی محدود بهره می گیرند.
گونه هایی با طیف رنگی 241-360 و 180 تا 240 درجه مطلوب تر هستند. گونه هایی با محدودیت های درجه ی رنگ 90 تا 179 درجه به این اندازه ارزشمند نیستند، اما از آنجایی که همه ی امولیت ها کمیاب هستند، گونه هایی با کیفیت سنگ جواهر از محبوبیت بالایی برخوردارند.
امولیت قرمز سیر، بنفش و طلایی از کمیاب ترین ترکیبات رنگی هستند.

درخشندگی و وضوح امولیت

امولیت به طور طبیعی مات است. تقریبا تمام گونه های امولیت شامل بخشی از ماتریس میزبان (معمولا خاک رس، سنگ آهک یا سنگ رس) می باشد.
مولیت تقریبا درخشندگی شیشه ای داشته و زمانی که با اپوکسی، پلیمر یا رزین تثبیت شود، تا حدودی ظاهری صمغی می یابد.

برش و شکل امولیت

امولیت تقریبا همیشه به شکل قطعات آزاد برش می خورد. سنگهای درجه بندی شده (و اشکال گرد و یا فانتزی) هزینه ی بسیار بالایی خواهند داشت.
بیشتر امولیت ها به صورت سنگهای دوتایی یا سه تایی ایجاد می شوند. امولیت های سه تایی مناسب ساخت حلقه های کوژتراش هستند. امولیت در بیشتر مواقع نیاز به پردازش دارد.

پردازش امولیت

امولیت معمولا به شیوه ی لایه گذاری پردازش می شود. امولیت بدون پردازش، مناسب استفاده در جواهرات نبوده و بسیار شکننده است. لایه گذاری در تجارت جواهر رایج بوده و اغلب به شکل عقیق دو تایی یا سه تایی قابل مشاهده است.
امولیت اغلب از طریق اشباع لاک، پلیمر، اپوکسی یا رزین تثبیت می شود. امولیت های دوتایی شامل یک پایه ی سخت، معمولا ابسیدین یا انواع دیگر شیشه، و یک نوار نازک از امولیت چسبیده به قسمت بالایی می باشد.
امولیت های سه تایی شامل یک سوم لایه ی بلور شفاف برای افزایش دوام و رنگین کمانی مانند لعل بدخشان مصنوعی می شود. لایه گذاری مجموع دوتایی ها و سه تایی ها بسیار رایج بوده و مادامی که پردازش مشخص باشد، در دنیای تجارت جواهرات مورد قبول است.
پردازش لایه گذاری سبب افزایش دوام شده و در بیشتر موارد موجب پردازش رنگ نیز خواهد شد.

مشهورترین گونه ها و نام های تجاری مشابه

لابرادوریت، عقیق گرانبها، عقیق سیاه، عقیق آتشی، عقیق شکلاتی، مروارید، مادر مروارید، مرجان، مرجان فسیل، کهربا و کهربای سیاه از مشهورترین گونه های سنگ جواهر و نام های تجاری مرتبط هستند.

گونه های مرتبط سنگ جواهر و نام های تجاری کمتر شناخته شده

سومالیت، opal in matrix، عقیق آتشی، حلزون فسیل شده، صدف حلزون، اسپکترولیت، چوب سخت شده، چوب بادام زمینی و صدف آبالون از گونه ها و نام های تجاری مرتبط و کمتر شناخته شده هستند.

سنگ جواهر امولیت و ایده های طراحی جواهر

ذخایر امولیت بسیار کمیاب بوده و تنها 50٪ از آنها مناسب جواهرات هستند. سنگهای امولیت برای مدت زمان بسیار طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند. امولیت معمولا به شکل آزاد و بر روی نقره یا طلا مورد استفاده واقع می شود.
رنگ ها با بلورهای شفاف مانند لعل بدخشان بیشتر مورد توجه هستند.اگرچه امولیت معمولا به شکل دوتایی و سه تایی لایه گذاری می شود، اما هنوز هم شکننده است. بنابراین، امولیت بیشترین کاربرد را در آویز، گوشواره یا سنجاق دارد.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

طلای آب شده

مسئله بازیافت و استفاده مجدد از طلاهای دست دوم و کارکرده، در تولید طلا، نقره …