جلسه هشتم : کامپیوتر و صنعت :چرا از زبان برنامه نویسی C، پروتئوس،کدویژن استفاده می کنیم ؟

چرا از زبان برنامه نویسی C استفاده می کنیم ؟
1.قدرتمند ترین زبان برنامه نویسی سخت افزاری دنیا است.
2.با یادگیری این زبان میتوان هر نوع میکروکنترلر دیگری را برنامه ریزی کرد.
3.مقدمه ای برای یادگیری زبان C++ در آینده و در سطوح بالاتر است.

نرم افزار پروتئوس چیست ؟
پروتئوس ( Proteus ) نرم‌افزاری برای شبیه سازی مدارات الکترونیک ، بخصوص مدارات مبتنی بر میکروکنترلر می باشد. اصلی ترین کار این نرم افزار شبیه سازی است اما قابل استفاده برای کشیدن بردهای مدار چاپی ( pcb ) هم بوده و برای این کار هم محیطی مجزا در نظر گرفته شده است. کتابخانه های بسیاری از قطعات الکترونیک جهت طراحی و شبیه سازی مدارات الکترونیکی در این نرم افزار موجود است. این نرم افزار محصول شرکت Lab center Electronics می باشد.

پروتئوس در قسمت شبیه سازی آنالوگ ، بسیار منحصر به فرد عمل میکند . با کمک این نرم افزار میتوانید مقدار ولتاژها را به صورت طیف رنگ بر روی اتصالات طراحی شده تان ببینید. همچنین پروتئوس با نشان دادن جهت جاری شدن جریان ، با یک فلش کوچک بر روی اتصال، کمک شایان توجهی در تفهیم اصول اولیه الکترونیک است.
همچنین پروتئوس ، در قسمت طراحی و شبیه سازی دیجیتال با نمایش سطوح منطقی بر روی اتصالات تحلیل دیجیتال را برای شما بسیار آسان میکند. و در کنار این قابلیت ، با کتابخانه بسیار قدرتمندش ، میتواند میکروکنترلرهای فراوانی را در اختیارتان قرار دهد تا هم برنامه نرم افزاری و هم عملکرد سخت افزاری آن را مورد بازبینی قرار دهید.
هرچند که  حرفه ای ها از پروتئوس ، برای شبیه سازی دیجیتال خیلی استفاده نمیکنند ، اما این نرم افزار میتواند کمک شایان توجهی برای تفهیم اصول اولیه آنالوگ و دیجیتال برای میتدی ها باشد.

نرم افزار کدویژن چیست ؟
کدویژن ( CodeVision AVR ) یک نرم افزار کامپایلر زبان C است که برای برنامه نویسی ، برنامه ریزی (پروگرام) و عیب یابی ( debug ) کلیه میکروکنترلرهای AVR می باشد . این نرم افزار که دارای محیط برنامه نویسی توسعه یافته نیز می باشد ، بیشتر به علت تولید کدهای اتوماتیک توسط ساختار CodeWizard ( جادوگر کد ) مشهور شده است. این قابلیت دسترسی راحت به تنظیمات رجیسترهای میکروکنترلرهای AVR را فراهم می کند. به همین علت استفاده از این کامپایلر بر سایر آنها ترجیح داده می شود.

 

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

Common Shortcut Keys for Microsoft Windows Keyboards

Windows logo key or CTRL+ESCOpens the Start menuCTRL+ALT+DELETEOpens the Windows Close Program or NT Security …