دلایل خرابی سریع بتن در مناطق گرمسیر

کنترل دما و میزان تبخیر بتن، از مهمترین عوامل در ساخت بتن مقاوم و پایا در مناطق گرمسیر است. هوای گرم و درجه حرارت زیاد می‌تواند مشکلاتی را در بتن تازه و بتن سخت شده ایجاد نماید. افزایش نیاز به آب، کاهش سریع اسلامپ و کارایی بتن، افزایش سرعت گیرش که منجر به مشکلاتی در تهیه، پرداخت و عمل آوری بتن شده و موجب کاهش مقاومت و پایایی آن می‌شود. افزایش امکان پیدایش ترک خوردگی‌های خمیری در اثر تبخیر آب از سطح‌، بروز اشکال در کنترل مقدار حباب‌های هوا و نیاز شدید به عمل آوری سریع از جمله مشکلاتی است که در ارتباط با بتن تازه بروز می‌کند. سه عامل یعنی دمای زیاد بتن، رطوبت کم و سرعت زیاد باد، شدت مشکلات یاد شده را افزایش می‌دهند.

تاثیر درجه حرارت بر مقاومت بتن، معمولاً دمای زیاد بتن در مرحله بتن ریزی سرعت کسب مقاومت اولیه را افزونی می‌بخشد‌، در صورتی که این امر به طور نسبی و در دراز مدت منجر به حصول مقاومت کمتر خواهد شد.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

شن چیست؟ — انواع، کاربردها، ویژگی ها و آزمایش سنگدانه درشت

شن یا سنگدانه درشت، مجموعه ذرات نسبتا بزرگ حاصل از هوازدگی یا خردایش سنگ است …