سایه اندازی ، عقب نشینی در بنا و مشرفیت

حریم سایه اندازی :فضايي است فرضي بين سطح زمين و سطح مفروض از حد مجاز ساخت قطعه مالكيت شمالي در سطح همكف كه با زاويه ۴۵ درجه به سمت جنوب قرار مي گيرد. (ماخذ : طرح تفضیلی اصفهان.)

بدين معني كه ارتفاع بناي واقع در جنوب يك قطعه مالكيت نبايستي از %۴۰ طول قطعه مالكيت شمالي تجاوز كند .

5

A: حداکثر ارتفاع مجاز ساختمان در قسمت مشرف به حیاط مجاور.

B : حداقل طول مجاز حیاط.

C : عرض گذر

نحوه عقب نشینی در قطعات مالکیت جنوب پلاک های شمالی با رعایت حریم سایه اندازی. (ماخذ : طرح تفضیلی اصفهان.)

6

نحوه عقب نشینی در قطعات مالکیت جنوب پلاک های شمالی با رعایت حریم سایه اندازی. (ماخذ : طرح تفضیلی اصفهان.)

7

نحوه رفع مشرفیت پنجره ها در قطعات مالکیت واقع در جنوب معابر شرقی – غربی با عرض کمتر از ۲۴ متر و قطعات مالکیت واقع در طرفین معابر شمالی – جنوبی با عرض کمتر از ۲۰ متر،الزامي است كليه بازشوي تراس ها و بالكن هاي ساختمان هاي مشرف و واقع در جنوب معابر شرقي – غربي با عرض كمتر از ۲۴ متر و كليه قطعات مالكيت واقع در طرفين معابر شمالي – جنوبي با عرض كمتر از ۲۰ متر، كليه سطوح نورگيري و تهويه (پنجره ها و … ) تا ارتفاع ۱٫۷۵ متر از كف تمام شده رفع مشرفيت گردد. در اين حالت الزاماً بايستي تا ارتفاع ۱٫۴۰ متر با استفاده از مصالح بنایی از كف تمام شده تا زير قاب پنجره پوشيده شده و ازارتفاع۱٫۴۰ تا ۱٫۷۵ متر به صورت پنجره ثابت و غير بازشو با شيشه مات رفع مشرفيت گردد.

رعایت مشرفیت به ساختمان های همجوار با رعایت زاویه ۴۵ درجه در گوشه های بنا. (ماخذ : طرح تفضیلی اصفهان.)

8

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

قرار جلب به دادرسی چیست؟

زمانیکه بازپرس در دادسرا تحقیقاتش را درباره ی جرم و متهم به اتمام می رساند …