قفل مقابل برقی یا قفل لادری چیست؟

قفل مقابل برقی، یک وسیله‌ی کنترل است که در چارچوب درها از آن استفاده می‌شود. این قفل جایگزین بخش ثابت (نصب شده روی چارچوب) مقابل قفل‌های معمولی است. نام‌های دیگر قفل مقابل برقی، قفل لادری و نیز مغزی برقی است. اگر می‌خواهید بدانید تفاوت یا ویژگی خاص قفل مقابل برقی چیست این وسیله دارای یک زبانه‌ی مورب و شیب‌دار است که کمک می‌کند زبانه‌ی در به‌راحتی وارد قفل شود و در بدون نیاز به انرژی مکانیکی، بسته شود.

ساختار این نوع قفل برقی متشکل از یک قاب فلزی و یک بوبین است. بوبین نوعی سیم پیچ است که دور یک هسته پیچیده شده و با استفاده از انرژی الکتریکی، میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. کارکرد این وسیله در کنترل تجهیزات الکترونیکی است. بوبین قفل مقابل برقی، ۱۲ ولت است.

قفل مقابل برقی روی انواع درهای چوبی و فلزی نصب می‌شود. نحوه‌ی عملکرد آن ساده است. این دستگاه، دارای انواع و دسته‌بندی‌هایی است. مثلا بر اساس حالت‌های مختلف باز یا بسته بودن، این نوع قفل‌ها به دو دسته‌ی NO و NC تقسیم می‌شود. NO که اختصار عبارت Normal Open است، به حالتی از قفل لادری گفته می‌شود که در صورت قطع جریان برق باز می‌شود. اما NC یا Normal Closed حالتی است که قفل در صورت قطع جریان، بسته می‌ماند.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

Experience Human ( Civil Engineering ) – Making cement bricks in a simple way

با استفاده از تکنیهای ساده و صحیح ، عملیلتهای ساختمانی صحیح و اقتصادی اجرا می …