مصر بيش از 120 سال يك ساتراپى(استان) ايران بوده است

جالب است بدانيد كه مصر بيش از 120 سال يك ساتراپى(استان) ايران بوده است! در سال 525 پیش از میلاد مصر توسط کمبوجیه دوم، پسر کوروش تصرف شد و به يك ايالت از سرزمين هخامنشى درامد. از خدمات دولت هخامنشی در مصر میتوان به حفر کانال سوئز در زمان داریوش اشاره كرد که تحولی در دریانوردی باستان پدید آورد.

چند صد سال بعد یعنی در دوران سلطنت خسروپرویز ساسانی، در جریان جنگ های ایران و روم، مصر مجددا فتح شده و مدت ده سال جزء قلمرو ساسانیان به حساب می آمد.

در منابع مصر باستان به دو تن از پادشاهان ایرانی که به مصر دست یافتند، لقب سلطنتی مصریان یعنی “فرعون” داده شده است. داریوش بزرگ و “کمبوجیه” پادشاهان بزرگ هخامنشی بودند که پس از غلبه بر مصر از سوی مصریان عنوان فرعون را بدست آوردند.

تصویر سمت راست، رَع خدای خورشید و خدای بزرگ مصریان است. داریوش اول از سوی مصریان لقب شاهانه ی پسر رَع را دریافت کرد.این عنوان از القاب سلطنتی فراعنه بود.

منبع: داریوش و ایرانیان، والتر هینتس

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

آرامگاه اميركبير در كربلا و در نزدیکی حرم امام حسین (ع)