هشدار به آقایان، اخذ مهریه نوعی درآمد برای بانوان و فریب در ازدواج شده است

دیده شده برخی خانم ها مهریه شان 150 سکه بوده اما آن خانم حتی حاضر بوده 15 یا 20 سکه دریافت کند و از همسر خود جدا شود و پس از مدتی با فرد دیگری ازدواج کند که این روال همچنان ادامه دارد و دوباره به همان صورت همسرهای متعدد و طلاق های پی درپی خواهیم داشت. متاسفانه در جامعه ما برخی از خانم ها اخذ مهریه را برای خود نوعی درآمد می دانند که زندگی مشترک با فردی را در مدت کوتاهی آغاز کنند و آن را به پایان برسانند که با این پایان در قالب طلاق توافقی یا یکطرفه مهریه خود را مطالبه کنند. در این بین مهریه به منبع در آمد و فریب در ازدواج به شغل این زنان تبدیل شده است.

در فشارهایی که بین زوجین به وجود می آید، اگر مرد مقاومت کند و زن بخواهد طلاق بگیرد، دریافت حق طلاق در این شرایط در مقابل بخشش مهریه مطرح می شود زیرا طلاق از حقوق زوج است و به دلیل اینکه زن می خواهد زودتر طلاق بگیرد، فرضاً اگر مهریه آنها 100 سکه است، بخشی از آن را می بخشد تا به نتیجه مطلوب خود برسد. اما خانم هایی که روی بخش اعظم مهریه پافشاری و آن را دریافت می کنند، بیشتر ممکن است زندگی خود را ادامه دهند.
این وکیل دادگستری ادامه داد: دیده شده برخی خانم ها مهریه شان 150 سکه بوده اما آن خانم حتی حاضر بوده 15 یا 20 سکه دریافت کند و از همسر خود جدا شود و پس از مدتی با فرد دیگری ازدواج کند که این روال همچنان ادامه دارد و دوباره به همان صورت همسرهای متعدد و طلاق های پی درپی خواهیم داشت. گاهی این خانم ها آنقدر همسران خود را تحت فشار قرار می دهند تا مجبور به طلاق توافقی شوند.

باید به این نکته اشاره کرد که ممکن است زوج توان پرداخت مهریه را نداشته باشد که در اینجا بحث اعسار مطرح می شود و در نهایت مهریه تقسیط می شود و گویی زوجه این موضوع را برای خود حقوق ماهانه می داند، متاسفانه این موضوع در جامعه اسلامی اصلاً درست نیست که خانمی بیاید سکه و حقوقی را که قانون برای او جهت استمرار و استحکام زندگی متصور بوده، به طور دیگری استفاده کند.

تنها راه قانونی که سال 1395 اعمال شد اینست که هزینه دادرسی با تعداد سکه محاسبه می شود

بطورکلی مهریه چون به طلاق مربوط نیست و حق زنان است، زن می تواند در حین استمرار زندگی خود با همسر آن را مطالبه کند. اما بنابر بخشنامه ای که در دادگاه ها در جریان بود، اگر خانمی به دادگاه جهت دریافت مهریه مراجعه می کرد، چه مهریه او 100 سکه و چه هزار سکه بود، باید هزینه دادرسی قانونی را پرداخت می کرد که مبلغ آن برای همه یکسان و 200 هزار تومان بود و بعد از پرداخت آن توسط زوجه قاضی به پرونده رسیدگی می کرد. ولی در حال حاضر تعداد سکه ها مهم است و اگر خانمی می خواهد مهریه خود را مطالبه کند باید در قوه قضاییه برای تعداد سکه های اعلامی ابطال تمبر کند. یعنی در دفاتر خدمات قضایی اگر خانمی 10 سکه می خواهد مطالبه کند بنابر نرخ روز سکه باید خانم ابطال تمبر کند و به تبعیت آن وکیل تمبر خود را بالا ببرد و پس از آن وارد قوه قضاییه شوند که این روند باعث شده تعداد خانم هایی که مهریه خود را مطالبه می کنند به علت ناتوانی در پرداخت هزینه دادرسی و حق الزحمه وکیل، کمتر شود.

 

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

انواع چک، شکایت کیفری علیه ظهر نویس چک چگونه است؟

عادی دارنده این سند تجاری در وجه افراد آن را صادر خواهد کرد. اعتبار این سند تجاری به اعتبار …