ولوسیتی چیست؟

Velocity یا سرعت گردش پول  معیاری است که نرخ مبادلات پول در اقتصاد را می‌سنجد؛ به این صورت که تعداد دفعاتی که پول از یک شخص به شخصی دیگر منتقل می‌شود سنجیده می‌شود. ولوسیتی همچنین تعداد دفعاتی که یک واحد پول در یک دوره مشخص استفاده می‌شود را نیز نشان می‌دهد. به بیانی ساده‌تر سرعت گردش پول، مجموع خرج کردن پول توسط مشتریان و کسب و کارها در اقتصاد است. Velocity معمولا توسط نرخ تولید ناخالص داخلی (GDP) یک کشور سنجیده می‌شود.

در واقع ولوسیتی برای سنجش مقدار پول در گردشی که برای خرید محصولات و خدمات به کار می‌رود، استفاده می‌شود. این ویژگی به اقتصاد دانان و سرمایه گذاران کمک می‌کند تا قدرت اقتصادی یک کشور را ارزیابی کنند؛ سرعت بالای گردش پول در ارزهای فیات، معمولا نشان دهنده اقتصاد سالم و در حال گسترش است و سرعت پایین گردش پول، نشانه رکود اقتصادی است.

ولوسیتی معیاری است که توسط اقتصاددانان محاسبه می‌شود. ولی با این حال باید بدانید که این یک اندیکاتور کلیدی برای اقتصاد نیست، اما با این حال می‌تواند در کنار دیگر اندیکاتورهای کلیدی دیگر مثل GDP، نرخ بیکاری و تورم، برای تشخیص سالم بودن اقتصاد یک کشور استفاده شود؛ GDP و عرضه پول، دو مولفه مهم در فرمول سرعت گردش پول هستند.

اقتصادی که سرعت گردش پول بالاتری نسبت به اقتصاد دیگر کشورها دارد، توسعه یافته‌تر از آنهاست. این ویژگی همچنین برای شرکت‌ها و ارزهای دیجیتال نیز کاربرد دارد؛ در ارزهای رمزنگاری شده، زمانی که سرعت گردش پول (کوین یا توکن) بالا باشد، نشان می‌دهد که مشتریان و پروژه‌ها با خواست خود آنها را خرج می‌کنند و ولوسیتی را افزایش می‌دهند.

نکات اصلی سرعت گردش پول:

  • Velocity‌ معیاری است که نرخ مبادلات پول در اقتصاد را می‌سنجد
  • فرمول سرعت گردش پول نشان می‌دهد که کدام بخش از پول برای خرید محصولات و خدمات خرج شده است
  • سرعت بالای گردش پول معمولا نشان دهنده توسعه اقتصادی و سرعت پایین نشان دهنده رکود اقتصادی یک کشور، شرکت یا رمز ارز است.

ولوسیتی در ارزهای دیجیتال:

پروژه‌هایی که می‌خواهند جذب سرمایه انجام دهند و یا ارز جدید تولید کنند، لازم است کاملا مفهوم Velocity را درک کنند.

ولوسیتی بر روی ارزش اقتصادی ارز دیجیتال در بلندمدت تاثیر مسقیم می‌گذارد. بنابراین ما باید نحوه کار سرعت گردش پول را درک کنیم و محاسبات مربوطه را انجام دهیم. با انجام دقیق این محاسبات، پروژه‌های رمز ارز می‌توانند استراتژی‌های بهتری برای ایجاد بازار سالم و بلندمدت ارزهای خود بچینند.

برای جذب سرمایه و عرضه توکن موفق، باید دلیلی وجود داشته باشد که هودلرها توکن‌های خود را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنند. طراحان پروتکل باید مکانیزم‌های مختلف را با هم ترکیب کنند تا این انگیزه را برای هولدرها ایجاد کنند. به بیانی دیگر، توکن‌هایی با سرعت پایین گردش پول، ارزش واقعی را ایجاد می‌کنند؛ یعنی هرچه هولدرهای یک رمز ارز بیشتر باشند، ولوسیتی کم می‌شود و در نتیجه توکن نیز کمیاب‌تر می‌شود. پس ارزش آن افزایش خواهد یافت. از طرفی دیگر، توکن‌هایی با Velocity بالا باعث ریسک زیادی در نگهداری بلندمدت آن می‌شوند.

بیشتر ارزهای دیجیتال از طرح “سریع پولدار شدن” استفاده می‌کنند، خرید سریع مردم در ابتدای عرضه توکن، باعث افزایش قیمت و تورم می‌شود؛ اما زمانی که مردم شروع به فروش این توکن‌ها می‌کنند، به خاطر این که قیمت آن دارای حباب است، به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهد. اما رمز ارزهایی که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهند تا برای مدت زمان مشخصی آن را نگهداری کنند، ولوسیتی پایینی دارند، که این باعث کاهش نوسانات و ریسک می‌شود.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

Bitcoin investment giant Grayscale debuts ETF in Europe

Crypto investment giant Grayscale is expanding operations by launching a new crypto-linked exchange-traded fund (ETF) …