پارایبا تورمالین// درخشش نئون

تورمالین ها در رنگ های مختلف در همه جای برزیل یافت می شوند، اما پارایبا تورمالین (PARAIBA TOURMALINE) به دلیل داشتن مس تنها تورمالینی است که با رنگ آبی فیروزه ای موجود است. پارایبا تورمالین آبی کم رنگ و یا آبی متمایل به سبز است.
برای بهبود رنگ تورمالین آنرا به وسیله حرارت دادن، پرتو افکنی وپر کردن ترک ها با روغن ترمیم می کنند. ازلحاظ شفافیت نیز تورمالین هایی با رنگ آبی و آبی متمایل به سبز از شفافیت بالاتری برخوردارند.
این گوهر به شدت کمیاب برای اولین بار در سال 1987 توسط “هیتور دیماس باربوسا”، معدنچی مصمم برزیلی کشف شد، او اعتقاد راسخ داشت که چیزی شگفت انگیزی زیر تپه پارایبا در برزیل پنهان شده است.

جالب است بدانید که جواهر سازی سوئیسی کافمن از بزرگترین تورمالین پارایبا تراش خورده به نام ” ETHEREAL CAROLINA DIVINE PARAIBA ” در ساخت گردنبندی بی نظیر در کانادا استفاده کرد. ابعاد این سنگ زیبا ۳۶٫۴۴ در ۳۳٫۷۵ در۲۱٫۸۵ میلیمتر و وزن آن صدونود قیراط است.این گوهر کمیاب نزدیک به چهار و نیم میلیارد سال سن دارد.
به دلیل کمیاب بودن این گوهر بی نظیر، تاکنون تحقیقاتی در مورد خواص آن صورت نگرفته و یا اگر هم انجام شده، تاکنون آن را منتشر نکرده اند.
در مورد نگهداری این گوهر کمیاب باید بگویم که مانند سایر سنگ های قیمتی از حساسیت بالایی برخوردار است و باید با دقت بالایی از آن مراقبت کنید.
همچنین برای تمیز کردن تورمالین پارایبا هیچگاه از مواد شیمیایی و یا بخار و حرارت استفاده نکنید.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

طلای آب شده

مسئله بازیافت و استفاده مجدد از طلاهای دست دوم و کارکرده، در تولید طلا، نقره …