چرا ایتالیا؟ و چرا تحصیل در ایتالیا ؟

قطب جدید تحصیل رایگان در اروپا

کشور ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشور های اروپایی که تحصیل در دانشگاه های آن توسط دولت این کشور تامین می شود از دیرباز مورد توجه بوده است. رتبه علمی مناسب، تنوع رشته و دانشگاه ها و شهریه بسیار مناسب و از 500 تا 3200 یورو در سال در کلیۀ مقاطع و رشته ها، از جمله مزیت های تحصیل در این کشور است. بر اساس یک آمار در سال 2014، بالغ بر 34 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 دانشگاه برتر سطح جهان قرار گرفته اند. تنها در شاخص معتبر QS بالغ بر 15 دانشگاه این کشور رتبۀ زیر 500 را در سال 2014 کسب نموده اند. اخیرا با توجه به رویکرد بین المللی که دانشگاه های این کشور اتخاذ نموده اند تعداد زیادی از رشته های تحصیلی از مقطع لیسانس تا دکتری به زبان انگلیسی ارائه شوند. از جمله رشته های پزشکی، دارو سازی و بیو تکنولوژی نیز به زبان انگلیسی ارائه می گردند.
تسهیلات جالب در نتیجه بهبود روابط دیپلماتیک ایران و ایتالیا
یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در سایه تحولات سیاسی اخیر و در نتیجه بهبود روابط ایران و ایتالیا رخ داده است، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا از مقطع لیسانس می باشد. پیش از این، سفارت ایتالیا در تهران از صدور روادید برای دوره های دانشگاهی در مقطع کارشناسی خود داری می کرد که به زبان انگلیسی ارائه می شدند. اما اخیرا با موافقت مقامات سفارت ایتالیا، امکان تحصیل در این مقطع نیز همراه با تسهیلات ویژه کمک هزینه برای دانشجویان ایرانی مهیا می باشد. البته لازم به ذکر است که برخی از رشته های ارائه شده در این کشور منوط به قبول شدن در آزمون سراسری هستند اما در برخی از دیگر رشته ها، نظیر مدیریت و اقتصاد، حکم رانی بین المللی و رشته علوم مهندسی امکان تحصیل بدون آزمون امکان پذیر است.
کمک هزینه دولتی برای دانشجویان ایرانی
نکته قابل توجه در خصوص تحصیل در این کشور، وجود کمک هزینه های تحصیلی تا سقف 5200 یورو در سال است. چنانچه دانشجویی از ایران برای تحصیل در ایتالیا اقدام کند و پس از دریافت نامه پذیرش، درخواست دریافت این کمک هزینه را نماید، می تواند با ارائه یک سری مدارک مالی مربوط به پدر یا مادر از این کمک هزینه بهره مند گردد. از مزایای این کمک هزینه این است که هیچ گونه تعهدی برای بازپرداخت آن به دولت ایتالیا وجود ندارد و در حقیقت، یک کمک بلاعوض محسوب میشود.
علاوه بر کمک هزینه های دولتی ایتالیا، چنانچه دانشجویان دارای شرایط ممتاز تحصیلی از جمله معدل بالا، مقالات بین المللی، نمره GRE بالا، ثبت اختراع و امثال آن باشند، میتوانند از انواع 11000 الی 19000 یورویی در سال بهره مند شوند که از جانب دانشگاه های معتبر ایتالیا ارائه می گردد.
چنانچه علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی رایگان در ایتالیا هستید، لازم است هر چه زودتر برای آزمون سراسری این رشته آماده شوید که اوایل سپتامبر در شهر دوبی امارات و شهرهای مختلف ایتالیا برگزار خواهد شد. در غیر اینصورت می توانید برای تحصیل در سایر رشته ها و مقاطع با موسسه تکیه گاه دانش در زمینه دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی تماس حاصل نمایید.

پذیرش لیسانس
اخذ پذیرش مقطع لیسانس به زبان انگلیسی از دانشگاه های معتبر ایتالیا برای سال تحصیلی آینده

پذیرش فوق لیسانس
اخذ پذیرش تحصیلی مقطع فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر ایتالیا برای سال تحصیلی آینده

پذیرش دکتری
اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری از دانشگاه های معتبر ایتالیا برای سال تحصیلی آینده

اگر به دنبال بورسیه های تحصیلی هستید:

خبر خوش این است که فارغ از اینکه نمرات و معدل تحصیلات مقاطع قبلی تان چگونه است، میتوانید با ارائه چند مدرک بسیار ساده، از دانشگاه های ایتالیا بورسیه های 3000 یورویی  و 5000 یورویی در سال را دریافت کنید.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

۱۰۰ عدد بورس تحصیلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه بانکوک در سال 2018

این کمک هزینه تحصیلی و برنامه برای تحصیل در رشته کارشناسی را پوشش می دهد.دانشگاه …