کار در مدت تحصیل در فرانسه

پس از ثبت نام دریک موسسه آموزشی دانشجویان خارجی امکان دارند شامل نظام دانشجویی تامین اجتماعی شوند و در صورتی که بورسیه نباشند قانون فرانسه به آنان اجازه کار حداکثر تا ۸۸۴ ساعت در سال می دهد، به شرط آنکه مجوز موقت کار را اخذ کرده باشند.

تلاش برای تکمیل درآمد توسط دانشجو امری رایج است. چرا که کار نیمه وقت در فرانسه پاسخگوی همه هزینه های نیست و تنها درآمدی مکمل است.

از اولین سال شروع تحصیلات دانشگاهی، امکان اخذ مجوز موقت کار با اعتبار حداکثر۹ ماه قابل تمدید وجود دارد. برای تعطیلات دانشگاهی این مجوز با اعتبار ۳ ماهه صادر می شود.
درخواست اخذ مجوز موقت کار باید به اداره منطقه ای کار، پیشه و آموزش حرفه یی (بخش پرسنل خارجی) محل سکونت ارایه گردد. جهت ارایه مدارک باید شخصاً به این اداره مراجعه کنید چرا که انجام این امر از طریق پست میسر نیست.

اداره منطقه ای کار، پیشه و آموزش حرفه یی دارای اختیارات اداری منطقه یی است و نشانی آن در شهرداری محل اقامت یا در وب سایت وزارت کار موجود است.
www.emploi-solidarite.gouv.fr

تذکر: مدت زمان دریافت مجوز موقت کار به عنوان مثال از اداره کار پاریس حدود ۳ هفته به طول می انجامد. بنابراین اقدام در این زمینه در اولین زمان ممکن و حداقل ۳ هفته قبل از شروع قرارداد کاری بسیار مهم است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز موقت کار (برای اولین مرتبه)

-قرارداد استخدام که توسط کارفرما امضاء شده باشد.

-کپی کارت اقامت دانشجویی سال جاری و صفحات مشخصات فردی و اعتبار گذرنامه
– کپی کارت دانشجویی
-گواهی CNOUS که مؤید عدم استفاده شما از بورس دولت فرانسه است.
-مدارک مسکن
-یک پاکت تمبر شده با نام و آدرس شما
-یک تقاضانامه مکتوب بر روی کاغذ سفید

قرارداد کار/ تعهد استخدام

این مدارک (قرارداد کار و تعهد استخدام) از یک سو به منظور حمایت از شما در مقابل کارفرما در موارد اختلاف و از سوی دیگر جهت در خواست مجوز موقت کار، الزامی است.
-قرارداد کار باید منطبق با قوانین و تبصره های L ۲۱۲-۴-۲ و L ۲۱۲-۴-۳ قانون کار تنظیم شود.
این قرارداد باید نشانگرموارد زیر باشد:
– عنوان کار
-جمع حقوق و مزایا و یا حقوق خالص ساعتی
-طول مدت کار
-محل، ایام و ساعات کار

حقوق
در فرانسه حداقل حقوقSMIC (حداقل حقوق بین شغلی رشد) است که مبلغ خالص آن بدون کسورات (حدود ۲۰% ساعت کار)، ساعتی ۲۱/۶ یورو می باشد مفید می باشد.

ساعات کار معمولی در فرانسه ۳۵ ساعت در هفته می باشد.

کاریابی

به منظور پیداکردن کار، برای فروشندگان محلی آگهی بفرستید، روزنامه های رایگان نیازمندیهای محله را بخوانید، یا اطلاعیه های تابلوهای موسسه آموزشی خود و یا سوپرمارکتها،… را ملاحظه کنید.
تردید نکنید، اطرافیان را در جریان جستجوی کار خود بگذارید.

بعضی از کارهایی که راحتتر می توان پیدا کرد عبارتند از:
-کلاسهای آموزشی زبان (حدود ۲۴/۱۵ یورو برای هر ساعت)
-نگهداری بچه (حدود ۵ یورو برای هر ساعت)
– ترجمه
-تست کنندگان بازیهای کامپیوتری
-کارهای پیش خدمتی رستوران، ظرفشویی، آشپزی … (به ویژه در رستورانهای زنجیره ای Fast Food)
– پخش بروشور و آگهی

آدرس های مفید

در هر ناحیه از فرانسه، مراکز ناحیه یی فعالیتهای دانشگاهی و آموزشی طی آگهی هایی نصب شده در ساختمانهای خود کارهایی را به دانشجویان پیشنهاد می کنند.
همچنین مرکز اطلاع رسانی جوانان و مراکز ناحیه یی آن آگهی هایی را در ساختمانهای خود نصب می کنند.

وب سایت www.phosphore.com توصیه ها، آگهی ها و آدرس های زیادی را در اختیارتان قرار می دهد که می توانند به شما در جستوی کار کمک کنند.

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

آیا میدانید پارادایم چیست؟پارادایم همان تقلید کورکورانه است

گروهی از دانشمندان ۵ میمون را در قفسی قرار دادند.در وسط قفس یک نردبان و …