گورستان اسرار امیز در ایران

گورستان “سفید چاه”، اولین گورستان مسلمانان در ایران و از آثار بجامانده دوره تیموریان بوده که در مازندره واقع شده است. خاک این گورستان سفید است، سنگ قبرهای آن همه به صورت عمودی هستند. بر روی سنگ قبرها حکاکی‌های عجیب و غریبی همچون آیینه، شانه، دوک نخ ریسی، قیچی و گاوآهن و… وجود دارد که احتمالا نمادی از شغل و سرگذشت متوفیان است.

افسانه‌های بومی و محلی زیادی از این گورستان روایت می‌شود. بومیان خاک سفید این گورستان را جادویی می‌دانند و باور دارند که به خاطر این خاک سفید، جنازه مرده‌ها از بین نمی‌رود.

برخی محلی‌ها می‌گویند که اجنه در این قبرستان رفت و آمد دارند. شب‌ها، اطراف قبرستان مه گرفته و بسیار ترسناک می‌شود، و می‌گویند که ممکن است بخاطر مه راهتان را شب‌ها در این گورستان گم کنید.جعبه‌ای چوبی و بسیار قدیمی در این گورستان وجود دارد. مردم محلی اعتقاد دارند که این جعبه طلسم‌شده و توسط اجنه نیز محافظت می‌شود و اگر این جعبه از گورستان خارج شود، شومی را با خود به همراه می‌آورد.

گورستان “سفید چاه” ثبت ملی شده و جز آثار دیدنی و گردشگری محسوب می‌شود

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

ما جز با رعیت خود دیگر با کسی جنگ نداریم و به اندازه آنها هم توپ داریم

ناصرالدین‌شاه سه بار در دوران پادشاهی خود به کشورهای اروپایی سفر کرد:نخستین سفر در سال …