10 علت شکایت از مهندس ناظر ، طراح و مجری ساختمان

حذف پارکینگ : 
عدم رعایت فاصله ستونها با هم در ورودی پارکینگ و دقت نکردن به نحوه استقرار خودروها در زمان دیوارچینی می تواند موجب کسر فضا و در نتیجه حذف پارکینگ و پرداخت جرائم سنگین در کمیسیون ماده 100 شود که در بسیاری موارد مالک از مهندس ناظر و مجری ساختمان بابت عدم دقت کردن به این موضوع و عدم صدور گزارش و دستورکار در این خصوص شکایت می کنند. 

عدم اجرای اسکوپ در نمای ساختمان :
سقوط سنگ نما را می توان به عنوان پرتکرار ترین حادثه ساختمانی به شمار آورد . که می تواند خسارات جبران ناپذیر جانی یا خسارات سنگین مالی را برای مالک و ناظر ساختمان در بر داشته باشد .


عدم نصب آسانسور های استاندارد :
سقوط آسانسور در زمان بهره برداری قبل از صدور پایانکار نیز یکی دیگر از دلایل شکایت از مهندس ناظر ساختمان می باشد .

عدم اجرای کلید محافظ جان 

اجرای نامناسب اسکلت بتنی ساختمان که موجب اجرای طرح تقویت گردد :
مهندسان ناظر سازه و مجریان ساختمانی در صورت عدم توجه به دتایل های اجرایی و کنترل نکردن مقاطع بتنی قبل از بتن ریزی و عدم صدور دستورکار و گزارش های به موقع ، در صورت بروز حوادث ساختمانی مانند نشست سازه ، به عنوان یکی از مقصران در دادگاه حاضر خواهند شد

عدم رعایت موارد ایمنی : 
کار در ارتفاع بدون رعایت موارد ایمنی ، مسدود نکردن بازشوهای سقف ، سقوط مصالح ، عدم نصب مناسب بالابر و  . . . نیز جزو موارد ایمنی هستند که متاسفانه مهندسان زیادی را درگیر و موجب شکایت از مهندس ناظر ساختمان شده اند .

عدم رعایت دسته بندی تخلفات ساختمانی و صدور پایانکار قبل از اصلاح تخلفات دسته 3 و 4 : 
برخی از تخلفات  که در دسته بندی وظایف مهندس ناظر ساختمان قرار می گیرند در صورت صدور پایانکار ، می توانند برای مهندسان ناظر و مجری گرفتاریهای حقوقی در بر داشته باشند . 

عدم رعایت بَر و کف ساختمان :
 عدم رعایت بَرِ ساختمان می تواند موجب ورود ملک به داخل معبر و عدم رعایت تراز کف موجب افزایش ارتفاع ساختمان یا افزایش طول ستونها شده و در نهایت پرونده در کمیسیون ماده مطرح شده و منجر به تخریب یا پرداخت جرائم سنگین شوند . 
این تخلف می تواند موجب ورود ساختمان به معبر شود که با طرح این پرونده در کمیسیون، حکم تخریب را در بر خواهد داشت. 

عدم رعایت درز انقطاع : 
 عدم رعایت درز انقطاع در ساختمانهای بتنی قبل از بتن ریزی فنداسیون و اجرای ریشه ستونها و در ساختمانهای فلزی همزمان با نصب بیس پلیت و نصب اسکلت ساختمان که باید توسط ناظر نقشه بردار ، ناظر معمار و ناظر هماهنگ کننده کنترل شود. 

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

انواع چک، شکایت کیفری علیه ظهر نویس چک چگونه است؟

عادی دارنده این سند تجاری در وجه افراد آن را صادر خواهد کرد. اعتبار این سند تجاری به اعتبار …