10 علت شکایت از مهندس ناظر ، طراح و مجری ساختمان

حذف پارکینگ : 
عدم رعایت فاصله ستونها با هم در ورودی پارکینگ و دقت نکردن به نحوه استقرار خودروها در زمان دیوارچینی می تواند موجب کسر فضا و در نتیجه حذف پارکینگ و پرداخت جرائم سنگین در کمیسیون ماده 100 شود که در بسیاری موارد مالک از مهندس ناظر و مجری ساختمان بابت عدم دقت کردن به این موضوع و عدم صدور گزارش و دستورکار در این خصوص شکایت می کنند. 

عدم اجرای اسکوپ در نمای ساختمان :
سقوط سنگ نما را می توان به عنوان پرتکرار ترین حادثه ساختمانی به شمار آورد . که می تواند خسارات جبران ناپذیر جانی یا خسارات سنگین مالی را برای مالک و ناظر ساختمان در بر داشته باشد .


عدم نصب آسانسور های استاندارد :
سقوط آسانسور در زمان بهره برداری قبل از صدور پایانکار نیز یکی دیگر از دلایل شکایت از مهندس ناظر ساختمان می باشد .

عدم اجرای کلید محافظ جان 

اجرای نامناسب اسکلت بتنی ساختمان که موجب اجرای طرح تقویت گردد :
مهندسان ناظر سازه و مجریان ساختمانی در صورت عدم توجه به دتایل های اجرایی و کنترل نکردن مقاطع بتنی قبل از بتن ریزی و عدم صدور دستورکار و گزارش های به موقع ، در صورت بروز حوادث ساختمانی مانند نشست سازه ، به عنوان یکی از مقصران در دادگاه حاضر خواهند شد

عدم رعایت موارد ایمنی : 
کار در ارتفاع بدون رعایت موارد ایمنی ، مسدود نکردن بازشوهای سقف ، سقوط مصالح ، عدم نصب مناسب بالابر و  . . . نیز جزو موارد ایمنی هستند که متاسفانه مهندسان زیادی را درگیر و موجب شکایت از مهندس ناظر ساختمان شده اند .

عدم رعایت دسته بندی تخلفات ساختمانی و صدور پایانکار قبل از اصلاح تخلفات دسته 3 و 4 : 
برخی از تخلفات  که در دسته بندی وظایف مهندس ناظر ساختمان قرار می گیرند در صورت صدور پایانکار ، می توانند برای مهندسان ناظر و مجری گرفتاریهای حقوقی در بر داشته باشند . 

عدم رعایت بَر و کف ساختمان :
 عدم رعایت بَرِ ساختمان می تواند موجب ورود ملک به داخل معبر و عدم رعایت تراز کف موجب افزایش ارتفاع ساختمان یا افزایش طول ستونها شده و در نهایت پرونده در کمیسیون ماده مطرح شده و منجر به تخریب یا پرداخت جرائم سنگین شوند . 
این تخلف می تواند موجب ورود ساختمان به معبر شود که با طرح این پرونده در کمیسیون، حکم تخریب را در بر خواهد داشت. 

عدم رعایت درز انقطاع : 
 عدم رعایت درز انقطاع در ساختمانهای بتنی قبل از بتن ریزی فنداسیون و اجرای ریشه ستونها و در ساختمانهای فلزی همزمان با نصب بیس پلیت و نصب اسکلت ساختمان که باید توسط ناظر نقشه بردار ، ناظر معمار و ناظر هماهنگ کننده کنترل شود. 

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست چگونه است؟

گرفتن و صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست در مواردی که فرزند ناشی …