می‌توان با اسب شهرها را فتح کرد، اما هرگز سواره بر آن نمی‌توان، حکم راند!

چوکای،  چهره‌ای شناخته در کیان نام‌های سازنده‌ی دستگاه عریض و طویل چنگیزخان مغول است.او خود یک مغول نبود و نسب‌ش به عشایر خیتان می‌رسید و در چین بزرگ شده‌بود. او به دست مغول‌ها اسیر شد و در ۲۸ سالگی، به حضور خان مغول برده‌شد. چنگیز خان به‌سرعت تحت تأثیر دانش گسترده‌ی او در موضوعات مختلف و استعداد اداری‌اش قرار گرفت. به‌خاطر ریش بلندش، مغول‌ها به او لقب «اورتو ساقال» دادند. او به زودی یکی از مشاوران بلندپایه‌ی چنگیزخان گردید.از اقدامات مهم چوکای این بود که مغول‌ها را متقاعد نمود که هنگام فتح شهرها، به‌جای ویران نمودن کامل شهر، از آن پس برای‌شان خراج در نظر گرفته‌شود. او به آن‌ها آموخت که پول و نیروهای انسانی شهرهای فتح‌شده، می‌تواند برای فتوحات بعدی بسیار مهم باشد. با این استدلال، او به تنهایی توانست جلوی طرح مغول‌ها برای نابودی دهقان‌های شمال چین را بگیرد و جان‌شان را نجات دهد.اوگودای، پسر و جانشین چنگیزخان، همیشه چوکای را مسخره می‌کرد که او طرف مردم را می‌گیرد.

در این‌جا چوکای پاسخی دندان‌شکن و معروف به او می‌دهد: می‌توان با اسب شهرها را فتح کرد، اما هرگز سواره بر آن نمی‌توان، حکم راند!

 

About دکتر حشمدار

پرفسور حشمدار دارای دانشنامه دکترای سازه در زمینه طراحی سازه های سه بعدی و دانشنامه دکترای کامپیوتر در زمینه الگوهای ژنتیکی ، مولف ده ها کتاب و مدال طلای بهترین پژوهشگر جهان در زمینه سازه در سال 2011 می باشد. Computers and Structures, Inc. CALL: +13473940002 Dr. Hashamdar

Check Also

نزدیکترین فضاپیما به خورشید، سریعترین جسم ساخته شده توسط انسان

پارکر به عنوان اولین فضاپیما در داخل یک انفجار خورشیدی قدرتمند در نزدیکی خورشید پرواز …